HD ve 4K Video Arasındaki Fark Nedir

HD ve 4K Video Arasındaki Fark Nedir

Günümüzde sıkça duyduğumuz bu 2 kelime gerçekten bir kalite anlamına mı gelmiyor. Her 4K video HD videodan daha ne bir görüntü vermiyor. Gerçekten sanıldığı gibi 4K video kaliteli bir sonuç veriyor mu?

HD ve 4K Video Arasındaki Fark Nedir?

Son yıllarda televizyon ve kamera üreticileri K konusunda yarışa girmiş olsalarda son kullanıcılar henüz 4K ve HD video kullanır durumda. Ancak az önce belirttiğim gibi üreticiler çoktan 8K ve 12K duyurularını yaptılar bile. Mesela Black Magic markalı kamera üreticisi 12K kamera modelini satışa çıkardı. 

Yakın zamanda telefonlarımız fotoğraf bile çekemiyorken bugün hemen hemen her telefon 4K video çekebiliyor. İsterseniz sözü fazla uzatmadan 4K hakkında merak edilenleri ve HD video ve 4K video arasındaki farkları belirtelim.

HD ve 4K arasındaki fark nedir

4K açılımı nedir?

“K” harfi, bin kelimesi anlamına geliyor. 4K video denildiğinde aslında 4.000 pixel değerleri aklımıza gelmeli. Örneğin 100 bin takipçi yerine 100K takipçi, yada 2 milyonbeğeni yerine 2M beğeni ifadesini pek çok sosyal ağda görüyoruz.

Günümüzde 4K diye satılan birçok televizyon aslında ULTRA HD yani tam anlamıyla 4K değil, buna yarım 4K desek aslında yanlış olmaz çünkü tam 4K video 4096x2160 pixeldir. Ultra HD ise 3840x2160 pixeldir. Ancak işin pazarlama yönü devreye girdiğinde ve detaylar fazlalaştığı için ULTRA HD çözünürlüğe de 4K deniliyor.

Şimdi ise tam yazımızın cevabına gelelim. İlk olarak şu konuya değinmek isterim. Bir video izlemeden önce izlediğiniz monitörün pixeline bakmak lazım. Yani HD bir televizyonda veya monitörde 4K video izlerseniz bir fark göremezsiniz. Çünkü zaten sizin HD olan televizyonunuz 1920x1080 pixei size gösterecektir. Gerçek bir 4K videoyu 4K destekleyen ekranda izlemek gerekir. 

4K televizyon alırsak televizyon kanallarının yayın kalitesi Artar mı?

Hemen cevap vereyim... Bu cevap sizi belki hayal kırıklığına uğratacak olabilir ama yayın kalitesi artmaz. Bu nedenle HD televizyonu kullanmaya devam edin. Çünkü ülkemizde 4K yayın yapan televizyon kanalı henüz yok. Dünyada da sayısı çok az. Çünkü uydu maliyetleri ve veri saklama konusu nedeniyle henüz 4K yayın yapılmıyor.

Şimdi tekrar konumuza dönelim. 

HD ve 4K video arasındaki fark ilk olarak pixel farkıdır. Yani videonun çerçeve büyüklüğüdür. Pixel sayısıdır.. Yukarıdaki görselde video formatlarına göre çerçeve büyüklüklerini görebileceğiniz bir göresli sizin için paylaştım. Ve her 4K video HD videodan kaliteli değildir. Kaliteyi sadece videonun çerçeve büyüklüğü belirlemez. Videonun bitrate değeri yani sıkıştırma değeri videonun formatı vs.