İnstagram'dan Profesyonel Canlı Yayın Nasıl Yapılır

İnstagram'dan Profesyonel Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Son zamanlarda sosyal medyadan nasıl canlı yayın yapılır kelimesi arama motorlarında en çok aranan kelimeler haline geldi. Bu yazımızda İnstagram'dan nasıl profesyonel canlı yayın yapılır konusunda bilgi vereceğiz.

İnstagram'dan Profesyonel Canlı Yayın Nasıl Yapılır


   Televizyon kanallarının popülerliğini yitirdiği son yıllarda artık herkesin bir kanalı oldu ve herkes kendi içeriklerini oluşturabilir hale geldi. Başlangıçta kişilerin hobileri, kendilerini tanıtma amaçlı sosyal medya canlı yayınları yapılsa da artık içerikler çok daha profesyonel hale gelmeye başladı. İçerikler o kadar geliştiki izleyiciler artık ulusal bir televizyon kanalı izliyor hissine kapılıyor. Gelelim konu başlığımızın cevap kısmına. İnstagramda profesyonel yayın nasıl yapılır?

Ancak yazımızın öncesinde hatırlatmak isterim ki profesyonel internet canlı yayınları için reji kiralama hizmeti de alabilirsiniz.

    Şirketimiz Artı Bir Yapım'ın gerçekleştirdiği bir yılbaşı konseri canlı yayınının nasıl yapıldığı hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum. Konser Athena grubunun konseriydi ve yılbaşı akşamı saat 21:00'de yayına girecekti. Yayın 5 Kameralı olacaktı. Yani izleyiciler yayını 5 ayrı kameranın çekimi ile izleyecektik. Ben Yayının yönetmenliğini yapıyordum ve öncelikle şuna karar vermeliydim. İzleyiciler telefonlarını dik tutarak mı yoksa yatay şekilde tutarak mı yayını izlemelilerdi. Bunu teknik olarak açıklamak gerekirse 16:9 mu yoksa 9:16 mı izlenmeli veya başka deyişle 1920x1080 mi, 1080x1920 mi olmalıydı yayının içeriği. Kısa bir ekip toplantısı sonrası yayının izleyiciler tarafından telefonlarını dik tutarak izlemelerine karar verdik, çünkü instagramda insanlar yorumları bu şekilde daha kolay ve net olarak görebileceklerdi. Peki telefonun dik olarak izlenebilmesi teknik olarak hangi ölçek oluyordu... Evlerimizdeki televizyonlar yataydır yani 16:9 formatıdır. Bı ölçeğin pixel karlığı da1920x1080'dir. Yatay televizyonunuzu dikey konuma getirirseniz formatımız da doğal olarak 9:16 olacaktır. Pixel karlışığı da 1080x1920 olacaktır. 

   Buraya kadar yayın formatı ve pixel değerlerini anladığımızı düşünüyorum. Peki ama biz bu teknik detayları nerede oluşturacağız sorusunu duyar gibiyim. O zaman sizleri daha fazla bekletmeden bu sorulara da tek tek cevaplandırayım... OBS isimli internette ücretsiz olarak bulabileceğiniz bir program var öncelikle bu programı bilgisayarınıza kurmalısınız. ve yukarıda bahsettiğim teknik detayları bu program üzerinde ayarlamalısınız. bu ayarların nasıl yapıldığı sorusuna OBS üzerine yazdığım başka bir yazımda cevaplandırdım. Sitemizde bulabilirsiniz. OBS programı kurulduktan ve gerekli ayarlar yapıldıktan sonra bir başka yardımcı programa daha ihtiyacınız olacak. Çünkü instagram youtube veya Facebook gibi doğrudan yayın anahtarı veren bir platform değil. Bu yayın anahtarını instagramdan alabilmek için hesabınıza giriş yapacağınız ek programlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Ben bu konuda sizlere streamon programını öneriyorum. Program kullanışı oldukça kolay ve pratik. Programın hem windows hem de ios versiyonları bulunuyor. Streamon'un bilgisayarınıza kurduktan sonra yayın yapmak istediğiniz hesap ile giriş yapınız  yazılım size ihtiyacınız olan yayın anahtarını verecektir. Bu yayın anahtarını OBS'e kopyaladığınızda yayınınız başlayacaktır. 

İnstagramdan Nasıl Canlı Yayın YapılırPeki profesyonel içerik nasıl oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle birden fazla kameraya sahip olsanız iyi olacak bu yayın içeriğinizi daha zengin gösterecektir. Tabi birden fazla kameranız olduğunda bu kamerlar arasında geçiş yapmak için bir video mikser veya çoklu capture kartı olan bilgisayara ihtiyacınız var. Kart olarak Black Magic Decklink duo 2 kartını öneriyorum.  OBS programında giriş kaynağı olarak Decklink duo 2 kartını seçerek birden fazla kamera ile yayın yapabilirsiniz. Video mikser olarak yine Black Magic Atem Mini'ye göz atmanızı öneriririm.

    Makalenin sonunda reklam yapmadan geçemeyeceğim. Birçok ulusal düzeyde Kamu kuruluşları, siyasi partiler, holding ve özel şirketlerin sosyal medya canlı yayınlarını yapmış bir şirket olarak. sizlere de hizmet vermekten mutluluk duyarız. 

    Yayınlarınızda izleyicilerinizin bol olması dileğiyle.  Umut Karadağ