Film Çekim Ekibinde Kimler Görev Alır?

Film Çekim Ekibinde Kimler Görev Alır?

Film çekimi için bir araya getirilmiş farklı uzmanlık alanlarına sahip teknik ekiptir. Ekibin Şefi Yönetmendir. Görüntüyü görüntü yönetmeni oluşturur ve yönetmenden onay alır. Işık ekibi Görüntü yönetmenine bağlıdır.

Film Çekim Ekibinde Kimler Görev Alır?

Film çekim ekibi ve prodüksiyondan ayrılan film çekimi bir araya getirilmiş farklı alanlara sahip teknik servistir.Film çekim ekibi alanlaraına göre farklı bölümlere ayrılır.

Bölümler ise şunlardır;

1.Senarist
2.Yapımcı
3.Yönetmen
4.Devamlılık Asistanı
5.Sanat Departmanı
6.Kostüm
7.Makyöz ve Kuaför

8.Özel Efekt Departmanı
9.Işık
10.Ses
11.Kurgucu

Filim Çekim Ekibi Hakkında Fotoğraf                      
 

1.Senarist:

   Senarist öncelelikle bir fikir bulur, bu fikri taslak oluşturacak tretmana ve daha sonra senaryoya dönüştürür. Bir yapımda birden fazla yazar olabilir. Ayrıca senaristlik bir senaryonun gidişatını, kalitesini kendisi belirler.

2.Yapımcı

   Yapımcı işi başlatır, koordine eder, denetim yapar ve filmin finansmanı için bütçe sağlar, personeli işe alır ve dağıtımcıları ayarlar. Yapımcı filmin başından sonuna dek film çekiminin her aşamasında bulunur.

3.Yönetmen

   Yönetmen filmin oyuncularını ve kamera gibi yaratıcı yönlerini gözetip sahnelerin nasıl çekileceğine kadar detaylı düşünmek zorundadır.Yardımcı yönetmen ve asistanlar da destek olurlar.

4. Devamlılık Asistanı:

  Senaryo denetçisi olan devamlılık asistanı ise özellikle senaryo sırasına göre çekilmeyen sahnelerde devamlılığa bakar, notlar alırlar ki bir hata olmasın diye.

5. Sanat Departmanı:

   Sanat Departmanı film yapımındaki en detaylı ve büyük departmandır. Karakterlerin çevre ve senaryoyla uyumunu yakalar, gerçek mekan veya stüdyo ortamında setler kurarak sinemasal mekanı vurgular. Sanat departmanında Yapım Tasarımcısı, Sanat Yönetmeni, Set Tasarımcısı, Stand-by Sanat Yönetmeni, Set Dekoratörü, Satın Alma Sorumlusu, Set Giydiricileri, İdari Sanat Yönetmeni gibi alt bölümler vardır.

6. Kostüm:

   Kostüm departmanı filmde kullanılacak kıyafetlerin tamamının tasarımını, provasını, satın alınmasını, bakımını yani kıyafetle ilgili her türlü detayı üstlenir.  Kostüm Tasarımcısı, Kostüm Yönetmeni, Stand-by Kostümcü ve Gardırop Sorumlusu birlikte çalışır.

7. Makyöz ve Kuaför:

   Makyöz oyuncuların tiplerini oynayacakları role göre düzenler ve makyajlarını yapar. Kuaför ise makyözle birlikte ortak çalışarak ekrandaki herkesin saçlarını şekillendirir ve oyuncuların rolüne göre saçlarının şeklinin korunmasından sorumludur.

8. Özel Efekt Departmanı:

   Özelini Efekt Departmanı filmdeki fiziksel efektlerden sorumludur. Yani yağmur, dolu gibi doğa olaylarını ve bilgisayarla yaratılan bomba patlaması gibi görüntüleri oluştururlar.

9. Kamera ve Işık Departmanı:

   Kamera ve Işık Departmanında Görüntü Yönetmeni kamera ekibinin en başındaki kişidir. Yönetmenle beraber kafasında oluşturduğu görüntünün teknik detaylarıyla nasıl yansıyabileceğini düşünür ve kamera hareketleriyle bunu gerçeğe aktarır. Kamera Operatörü ve Asistanlar, Setçi ve Asist Operatörü de gerekli ortamı oluşturma ve görüntüleri kaydedip akışı sağlamadan sorumludurlar.

10. Işık:

   Işık Şefi Elektrik Departmanının başındadır ve ışık planlarının tasarımından uygulanmasına kadar her detayı üstlenir. Baş yardımcısı olan Best Boy ve Işık Teknisyenleri ile birlikte çalışır.

11. Ses:

   Ses Kayıt Teknisyeni mikrofonların seçilmesinden tüm seslerin kaydına kadar sesle ilgili tüm işlerden sorumludur. Boom operatörü ise yardımcısıdır ve Mikrofonların takılıp sökülmesinden sorumlu olup hatasız bir şekilde ses kaydı almaya bakar.

12. Kurgucu:

   Kurgucu senaryoya uygun sahneleri sıralar, geçişler yapar, yönetmenin de yardımıyla kendi yaratıcılığını kullanarak filmi bilgisayar başında oluşturur. Görsel Efekt Süpervizöründen ses kurgucusuna, negatif kesicisinden bestecisine kadar alt bölümler vardır.