Online Toplantı Hizmetleri Nedir?

Online Toplantı Hizmetleri Nedir?

Yasaklardan dolayı home office çalışma tarzını bir süredir benimseyen iş yerleri, toplantılarını daha iyi ve daha verimli geçmesi için başvurdukları yoldur. Plazada çalışanlar için değişik bir süreç olduğu aşikâr. Hele ki daha önce deneyimlenmediyse. Daha önce birçoğumuzun aşina olduğu online toplantılar artık evlerden yapılıyor. Uzmanların evde kal çağrısına uyduğumuz için içinde “online” geçen cümleleri bol bol kurar olduk. Online toplantı elbette karantina sürecimize özgü gelişen bir durum değil. Özellikle yurt dışında ya da uzak mesafede bulunan kişiler ile sık sık online toplantı yapılıyor.

Online Toplantı Hizmetleri Nedir?

   

 Hayatımıza çok yeni girmese de son yıllarda sık kullanır olduk. Alışık olduğunuz toplantılarla benzer olarak ilerlemesi ve uzakları yakın etmesi bakımından da sık kullandığımız yöntem. Online toplantı, çevirim için şeklinde ve tamamen insanların sanal ortamda buluşması ile yapılan toplantı çeşididir. Gerçek ortamdaki insanların sanal ortama taşınmasıdır da diyebiliriz. En az iki kişiden oluşan gruplarla internet üzerinden toplu görüşme sağlıyoruz ve işlerinizi aksama olmadan sürdürebiliyoruz. Online toplantının amacı şu günlerde bir zorunluluk olsa da aslında pek çok amaca hizmet eder. Şu an toplantı yapmak için tek seçeneğimiz sanal toplantı platformları üzerinden online toplantı yapmak. Peki online toplantı neden işimize bu kadar yarar? Bu sorunun yanıtını ise zaman kaybını önler. Toplantı yapılacak kişilere, kurumlara, şirketlere ulaşmak için kat ettiğiniz yol süresini tamamen yok eder ve tek tıkla müştülerlerinize ulaşmanızı sağllıyoruz.

            

 

Online toplantı platformları nelerdir?

   Online toplantı yapmak için pek çok sanal toplantı platformu vardır. İhtiyacınız olan internet bağlantısı ve birkaç tık. Bu programlara kolayca erişim sağlayabilir ve konuşmak istediğinz kişi ile rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz. Sanal ortmlardan bir kaçtanesi de sunlardır:

  • Zoom: Son zamanlarda adını sıkça duyar olduk. Zoom ile ekip toplantılarınızı kolayca gerçekleştirebilir ve kesinti olmaksızın bağlantı kurabilirsiniz. Yanı sıra konferans, sunum ya da ders anlatımları gibi işlemleri de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken Zoom uygulamasını indirmek ve kayıt olmak. 
  • Skype: En bilinen online görüşme programlarından biri. Sadece iş için değil uzak mesafeli olan sosyal yaşamda da en sık kullandığımız programlardan biridir. Skype ile görüntülü konuşma yapabilir ve birden fazla kişiyi görüşmeye ekleyebilirsiniz. En yaygın ve en bilinen görüntülü konuşma platformlarından biri olarak hayatımızda varlığını sürdürür.
  • Free Conference Call: IOS ve Android üzerinden indirilebilen bir program. Conferance call mantığı ile işliyor. Sesli konferans, video konferans, ekran paylaşımı, kayıt alma gibi özellikleri barındırıyor bu nedenle tercih edilen online konferans programlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.
  • Google meet: Skype for Business ve Amazon Chime gibi servislere rakip olarak geliştirilen bir program diyebiliriz. Google’ın iş dünyası için geliştirdiği yeni bir video konferans servisi. G Suite kullanıcıları için tasarlandı. Google meet uygulamasını ile toplantıya katılmanız için öncelikle uygulamyaı indirmek ve kayıt olmak.